Ing. Zdeněk Berka ČSSD LOGO
Lví senát


Česká republika, náš domov

Česká republika má za sebou několik roků stability a hospodářského růstu. Před čtyřmi lety dostala sociální demokracie od lidí šanci, aby předvedla alternativu k pravicové politice škrtů, privatizace a podlamování sociálního státu. Ve vládě jsme prosadili velkou část sociálně demokratického volebního programu – zrušení poplatků ve zdravotnictví a snížení DPH na léky, zrušení tzv. druhého pilíře, návrat pevného věku pro odchod do důchodu, obnovení investiční politiky státu  a snížení nezaměstnanosti na nejnižší úroveň v EU. 

Byla to sociální demokracie, která ve vládě vybojovala výrazné zvýšení minimální mzdy, růst platů zaměstnanců ve veřejném sektoru, pravidelné zvyšování důchodů, větší podporu rodinám s dětmi a zdravotně postiženým.

To všechno jsme dělali proto, aby Česká republika po mnoha letech měla vládu, která skutečně myslí na lidi a pomáhá jim v každodenním životě. Je obdivuhodné, jak rychle se česká ekonomika zotavila po krizi a jak se naši občané chopili nově nabízené práce. Na naši zemi dnes můžeme být právem hrdí. Žijeme ve státě bezpečném, s prosperujícím hospodářstvím a minimální nezaměstnaností. Je to zásluha nás všech. Náš hlas je ve světě brán vážně, také díky tomu, že jsme pro naše partnery a spojence stabilní, čitelný a spolehlivý partner.

Přesto se ocitáme v bodě zlomu. Ne všichni totiž těžíme ze skvělé kondice naší země stejně. Přitom přichází doba mezinárodněpolitických i technologických změn, která se na našich životech bude stále více podepisovat. Můžeme si vybrat: buď zůstaneme stát na místě, budeme se tvářit, že dnešní nerovnosti jsou vlastně v pořádku a že nám ani moc nevadí, když nám ujede vlak, a zůstaneme na okraji technologicky i civilizačně. Pomohou si pak jen ti, kteří už dnes patří k ekonomické elitě a dávno je netrápí běžné starosti občanů a zaměstnanců. Anebo posuneme celou zemi vpřed. Konečně řekneme dost systému, ve kterém existuje úspěch a bohatství jen pro úzkou skupinu. Konečně se zbavíme „šedých zón“, ve kterých za podivných okolností přicházejí jedni k opravdu velkým ziskům, a druzí naopak o své poctivé živobytí.