Ing. Zdeněk Berka ČSSD LOGO
Lví senát

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Z vystoupení na jednání Senátu: Zákon o NP Šumava

Vážený pane předsedo, vážené senátorky, vážení senátoři,

na rozdíl od zamítavých návrhů výborů, které návrh zákona projednávaly, si dovoluji vystoupit na podporu tohoto zákona. Je tomu tak proto, že jsem se zúčastnil výjezdního zasedání Výboru pro vzdělávání za účelem projednání petice Za dobrý zákon o NP Šumava, kde jsem měl možnost vyslechnout diskusi cca 40 účastníků, kteří jsou nějakým způsobem svázáni s tímto NP – představitelé NP, samospráv obcí, členové petičního výboru a odborníci. Dále jsem prostudoval řadu materiálů týkající se této tématiky, včetně materiálů NP Bavorský les. 

Trojice senátorů přinesla petici s 10 tisíci podpisy, jde o dostavbu D6

Na neuspokojivou situaci na trase mezi Prahou a Karlovými Vary upozorňuje petice, ve které žádá 10 tisíc občanů dostavbu D6.

Předseda Senátu Milan Štěch převzal dne 27.9.2016 petici podepsanou 10 278 občany, která požaduje urychlenou dostavbu dálnice D6 z Prahy do Karlových Varů. Iniciátory petice byli senátoři z Karlovarského kraje – Jan Horník, předseda senátního klubu Starostů a nezávislých a senátoři za ČSSD Zdeněk Berka (Sokolov) a Miroslav Nenutil (Cheb). Předseda Senátu petici předá petičnímu Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, následně ji také z důvodu, že má více než 10 tisíc podpisů, projedná plénum Senátu. 

Videozáznam s komentářem je ke shlédnutí v následujícím odkazu:

https://www.youtube.com/watch?v=spwWh42aRVU

http://www.senat.cz/informace/galerie/videogalerie/video.php?id=301

Foto viz fotogalerie.

 

Ohlédnutí za výjezdním zasedání do Národního parku Šumava – Modrava

Přetiskujeme ohlédnutí Petra Ješátka za výjezdním zasedání Senátu Šumava Modrava. Petr Ješátko se na pozvání Senátu výjezdního zasedání Senátu zúčastnil a níže (s jeho svolením) přetiskujeme reakci, kterou zveřejnil na svém facebookovém profilu.

 

Ve dnech 22. – 23. 9. 2016 se konalo výjezdní zasedání Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice do Národního parku Šumava – Modrava

Výbor pro vzdělávání vědu kulturu lidská práva a petice uskutečnil ve dnech 22.-23. září 2016 výjezdní zasedání na Šumavu (Modrava). Pro nás laiky bylo cílem bližší seznámení s připravovaným zákonem o NP ve vztahu s požadavky petentů, a to formou diskuze se zástupci NP Šumava, obcí, soukromými vlastníky lesů v rámci NP, členy petičního výboru a VŠ odborníky – celkem cca 40 lidí.  Názory jednotlivých diskutujících byly velmi rozdílné, mnohdy i protichůdné. Uvedu to, co zaznělo, a co pokládám za nejdůležitější:

 

Se senátní delegací v Japonsku

Ve dnech 15. - 22. 5. 2016 navštívila delegace senátorů z Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Japonsko.

Program zahraniční cesty byl velmi pestrý a náročný a začal ihned po příletu do hlavního města. Po letmé prohlídce Tokia byli senátoři přijati ředitelem Úřadu kultury na krátkou besedu, poté navštívili základní školu Setagaya Elementary School, kde se zúčastnili výuky a následně České centrum, kde se setkali s ředitelkou paní Evou Takamine.

Pedagogové Střední školy živnostenské Sokolov v Senátu

I v letošním roce pokračují návštěvy škol a organizací, které přijíždí na pozvání pana senátora do Senátu. V tomto měsíci přijely na návštěvu Senátu pedagožky ze Střední školy živnostenské Sokolov, kterou přijal pan senátor Berka v prostorách Valdštejnské zahrady.

SŽDC slíbila 20 milionů korun na opravu nádražní budovy

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) slíbila, že oprava zašlé nádražní budovy v Sokolově bude investiční prioritou nejbližšího období. Generální ředitel správy železnice Pavel Surý to osobně řekl starostovi Janu Pickovi při schůzce, kterou přímo v Praze zprostředkoval senátor a bývalý starosta Zdeněk Berka.

Předávání Medailí MŠMT prvního a druhého stupně

Za vynikající či dlouhodobě vynikající práci předala ministryně školství Kateřina Valachová a místopředseda senátního Výboru pro vzdělávání senátor Zdeněk Berka v Hlavním sále Valdštejnského paláce učitelkám a učitelům z celé České republiky Medaile MŠMT prvního a druhého stupně. 

Ministryně Valachová navštívila i Sokolov

4. března 2016 - Ministryně školství mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová navštívila v pondělí 14.3. 2016 v rámci svých pravidelných výjezdů opět Karlovarský kraj. Čekala ji řada zajímavých setkání a debat o připravované i schválené legislativě, podmínkách pro společné vzdělávání, asistentech pedagogů, ale také o platech učitelů apod.

Připomínka č.2 k příspěvkům krajských zastupitelů v Krajských listech KV

V 2. čísle letošních Krajských listů byly publikovány příspěvky náměstka hejtmana Dalibora Blažka týkající se inkluze na ZŠ a zastupitele Jana Horníka na téma rozpočtového určení daní pro obce. I když nejsem členem krajského zastupitelstva pokládám za vhodné se k těmto tématům rovněž vyjádřit, protože jejich projednávání jsem v Senátu pozorně sledoval, u novely školského zákona jsem byl zpravodajem.